Kto pyta, nie błądzi
Opiekunami naszych kociąt zostają zarówno zaprawieni w bojach miłośnicy kotów, jak i osoby, które z kotami nigdy wcześniej nie miały do czynienia. To co jest dla nas najważniejsze, to chęć uczenia się i zadawania pytań. Na wszystkie staramy się odpowiadać bazując na wieloletnim doświadczeniu w opiece nad zwierzętami oraz na wiedzy pozyskanej z wiarygodnych źródeł.
W pierwszej części poruszyliśmy kilka kwestii, które interesują przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem kociąt. W drugiej sekcji znajdują się uniwersalne porady dla wszystkich opiekunów kotów. Jeśli jednak na naszej stronie nie ma odpowiedzi na nurtujące Was pytania zachęcamy do kontaktu.
W domu, w którym jest kot,
nie potrzeba już dzieł sztuki.
Najczęściej zadawane pytania
Ważne kwestie
Cenę kociąt ustalamy indywidualnie i nie podlega ona negocjacji. Zazwyczaj cena kociąt na kolanka zawiera się w przedziale 3.000 – 4.000 zł, do hodowli 10.000 -15.000 zł. Różnice w cenie poszczególnych kociąt wynikają z naszej subiektywnej oceny wyglądu, charakteru i potencjału wystawowego lub hodowlanego konkretnego kociaka.
Niemniej jednak wszystkie kocięta bez wyjątku spełniają standard rasy, są odrobaczane, szczepione, chipowane i posiadają wszystkie niezbędne dokumenty (rodowód, książeczkę zdrowia i potwierdzenie rejestracji microchipa).
Więcej informacji można znaleźć w zakładce „Warunki zakupu kota” lub kontaktując się osobiście.
Jako hodowla należąca do międzynarodowej organizacji felinologicznej spełniamy szereg kryteriów, które nie są wymagane od pseudohodowców lub osób rozmnażających koty w ramach wszelkiej maści stowarzyszeń.
Nadrzędnym celem prawdziwej hodowli jest ulepszanie rasy z dbałością o zdrowie i dobrobyt zwierząt, a nie produkcja puchatych kuleczek na sprzedaż. Dlatego też rzetelni hodowcy:
- wykonują badania genetyczne kotów przeznaczonych do hodowli,
- sprowadzają doskonałe koty pasujące do programu hodowlanego (często z zagranicy),
- uczestniczą w seminariach, wykładach, kursach i stale doskonalą wiedzę za zakresu genetyki, weterynarii, zoopsychologii i innych dziedzin,
- współpracują z zaufanymi lekarzami weterynarii,
- dbają o socjalizację kociąt i ich dobrobyt,
- inwestują w rozwój hodowli,
- dbają o profilaktykę zdrowia całego stada,
- uczestniczą w wystawach (choć nie jest to obligatoryjne),
- prowadzą legalną, opodatkowaną działalność zaklasyfikowaną do tzw. działów specjalnych produkcji rolnej.
Tym samym uznawany na całym świecie rodowód, który Państwo otrzymują przy odbiorze kociaka, jest potwierdzeniem nie tylko czystości rasy, ale też całego ogromu pracy, który wkłada uczciwy hodowca w rozmnażanie i wychowywanie kotów rasowych.
Kocięta bengalskie sprzedawane „na kolanka” wydajemy po zabiegu kastracji.
Kastracja:
- zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu,
- zapobiega wielu poważnym chorobom o podłożu hormonalnym,
- eliminuje ruje u kotek,
- eliminuje znaczenie moczem u samców,
- poprawia jakość życia kotów,
- sprzyja dłuższemu życiu,
i wiąże się z wieloma innymi korzyściami.
Wczesna kastracja (nie pediatryczna!) to łatwiejszy zabieg, mniejsze ryzyko komplikacji i krótszy okres rekonwalescencji. Badania naukowe nie wykazały negatywnego wpływu wczesnej kastracji na rozwój oraz zdrowie fizyczne i psychiczne kotów.
Niechęć do kastracji i niewiedza na ten temat przyczynia się do krzywdy wielu zwierząt, dlatego ta kwestia w naszej hodowli nie podlega negocjacji.
Mając na celu dobro naszych kotków rekomendujemy nabywcom kociąt bengalskich przetestowane przez nas produkty i rozwiązania, które pozwalają zapewnić dobrobyt zwierzaka.
Każdemu przyszłemu opiekunowi adialikowych kociąt wysyłamy szczegółową listę z proponowanymi przez nas produktami i kocimi akcesoriami, co ułatwia dokonanie zakupów najlepszych rzeczy w rozsądnych cenach. Zawsze też służymy doradztwem przy podejmowaniu optymalnych decyzji zakupowych.
Kupując kociaka trzeba się liczyć z koniecznością zaopatrzenia się między innymi w dobrej jakości karmę, dużą kuwetę i żwirek, transporter, solidny drapak i sporą ilość różnorodnych zabawek. Bardzo ważne jest też zabezpieczenie okien, balkonów i tarasów. Warto też wziąć pod uwagę zakup kociej fontanny, szelek ze smyczą, legowisk, przysmaków etc.
Osoby zainteresowane kotami bengalskimi są mile widziane w naszej hodowli. Niemniej jednak nie zawsze spotkanie jest możliwe z dnia na dzień, choćby ze względu na ciężarne kotki, zbliżające się terminy porodów, kocięta w okresie szczepień, zaplanowane wizyty w klinice weterynaryjnej i inne przyczyny, dlatego prosimy o wyrozumiałość.
Niekiedy kot, który kończy karierę hodowlaną nie może pozostać w naszym domu i w takiej sytuacji umożliwiamy Państwu zakup dorosłego kota w korzystnej cenie.
Koty przeznaczone do adopcji są zdrowe i wykastrowane.
Kilkuletnie koty mają swoje przyzwyczajenia, dlatego często konieczne jest spełnienie określonych kryteriów. Przede wszystkim oczekujemy, że:
- nowi opiekunowie zapewnią kotu dom dożywotnio,
- kot pozostanie kotem niewychodzącym,
- okna/balkony/tarasy będą solidnie zabezpieczone,
- w domu nie będzie innych zwierząt lub małych dzieci,
- kot będzie miał zapewniony dobrobyt
- nowi opiekunowie zadbają o zdrowie kotka i profilaktykę chorób.
Pozostałe kwestie omawiamy w kontekście konkretnego kota.
Umożliwiamy osobom zza granicy zakup kociąt z naszej hodowli. W takim wypadku konieczne jest zaplanowanie szczepienia przeciwko wściekliźnie, wyrobienie paszportu i dostosowanie się do weterynaryjnych wymagań państwa, w którym dany kot zamieszka (np. kwarantanna). W związku z tym nabywca musi się liczyć z dodatkowymi kosztami i niekiedy wydłużonym czasem przygotowania kociaka do zmiany domu.
W przypadku sprzedaży kociąt za granicę nie przewidujemy możliwości wysyłki kota kurierem lub przekazywania go przez osoby trzecie. Proponujemy odbiór osobisty lub w szczególnych okolicznościach dostarczenie kociaka przez nas za dodatkową opłatą.
Dobrobyt kotów
Koty bengalskie to zwierzęta, które chcą mieć ekscytujące, pełne przygód i wygód życie. Tylko spełniając ich potrzeby gatunkowe możemy im zapewnić szczęśliwe życie u naszego boku.
Priorytetem jest:
- bezpieczeństwo
- zabawa
- przyjazne środowisko
- profilaktyka zdrowia
- właściwa dieta
Obowiązkiem opiekuna kota jest troska o bezpieczeństwo pupila. Dlatego każdy właściciel kota musi być świadomy zagrożeń, przewidywać je i zapobiegać im.
Priorytet to zabezpieczenie okien i balkonów. Kot nie spada na cztery łapy! Upadki często kończą się okaleczeniem, zaginięciem lub śmiercią! Z kolei uchylne okna stwarzają ryzyko zaklinowania się kota i uszkodzenia narządów wewnętrznych, co skutkuje śmiercią w ogromnych męczarniach! Prostym rozwiązaniem jest osiatkowanie balkonów i zamontowanie specjalnych kratek na oknach.
Kot domowy powinien być kotem niewychodzącym. Zagrożenia, które czekają na niego poza domem to między innymi samochody, okrucieństwo zwyrodnialców, ataki drapieżników, zatrucia, upadki, zranienia, poparzenia, choroby zakaźne, zamarznięcia, pasożyty, zagubienia. Kot z hodowli nie zna świata zewnętrznego, a więc za nim nie tęskni! Chcąc dać kotu większą swobodę można chodzić z nim na spacery na smyczy (bengale je uwielbiają), można zapewnić mu osiatkowaną wolierę lub zabezpieczony w odpowiedni sposób ogród. Zawsze podsuwamy rozmaite rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb.
Należy kotu zapewnić bezpieczny dom. Luźne kable, ostre przedmioty, gorące naczynia, palące się świeczki, trujące rośliny, drobne przedmioty łatwe do połknięcia to wszystko zagrożenia, które czekają na kota, podobnie jak na małe dzieci. Warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwa lub zachować szczególną ostrożność podczas takich czynności jak choćby gotowanie. Zdarzają się nawet tak makabryczne wypadki jak przytrzaśnięcie kota skrzynią na pościel lub zamknięcie kota w pralce! Trzeba mieć to na uwadze.
Opiekun, który naprawdę troszczy się o swoje zwierzątko nie będzie go niepotrzebnie narażać na utratę zdrowia i życia!
Obowiązkiem każdego kociego opiekuna jest zapewnienie kotu codziennej aktywności, która pozwala dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne mruczków.
Zabawa:
- rozładowuje napięcie i stres,
- przeciwdziała nudzie i frustracji,
- zapewnia zachowanie sprawności fizycznej,
- umożliwia utrzymanie właściwej sylwetki,
- zwiększa komfort psychiczny kota.
Zabawa ma zmęczyć kota fizycznie i psychiczne, a do tego niezbędna jest aktywność ze strony człowieka, który odgrywa rolę kociej ofiary. Istotne jest zachowanie całego cyklu łowieckiego, od przyczajania się, przez pościg i złapanie ofiary, aż po zabijanie i konsumpcję. W domowych warunkach można odtworzyć właściwą kolejność z pomocą różnego typu zabawek i przysmaków.
Kotu należy również zapewnić wyzwania intelektualne, szczególnie gdy zostaje dłużej sam w domu. W tej roli dobrze sprawdzają się labirynty na przysmaki, maty węchowe, zabawki interaktywne oraz zabawki pozwalające eksplorować przestrzeń takie jak kartony, budki, tunele.
W skrócie:
- często inicjuj zabawę,
- baw się krócej, a częściej,
- poprzedzaj posiłki zabawą,
- urozmaicaj zabawę i wprowadzaj nowe bodźce,
- często wymieniaj zabawki, by kot się nie znudził,
- kontroluj stan zabawek dla bezpieczeństwa kota,
- nie licz na to, że dwa koty wybawią się same ze sobą.
Pamiętaj, że wiele niepożądanych zachowań kotów wynika z nudy i spowodowanej nią frustracji, a więc z zaniedbania kocich opiekunów.
Kot, podobnie jak każdy domownik, powinien mieć swoją własną przestrzeń. Dla kota takim miejscem jest przede wszystkim solidny drapak.
Drapaki:
- umożliwiają kotu pielęgnację pazurków,
- są miejscem odpoczynku i schronienia,
- zapewniają wygodny punkt obserwacyjny,
- umożliwiają zabawę,
- pozwalają wspinać się, co umożliwia trenowanie całego ciała,
- przyczyniają się do zachowania zwinności, właściwej koordynacji, równowagi,
- eliminują ryzyko niszczenia mebli.
Rekomendujemy drapaki powyżej 1,5m wysokości, o solidnej konstrukcji, z mocnymi słupkami, z budkami i legowiskami. Dobre drapaki można kupić już za 300zł, zawsze służymy doradztwem przy wyborze optymalnego modelu, spełniającego Państwa oczekiwania i potrzeby kota.
Poza drapakiem warto zapewnić też inne urozmaicenia przestrzeni, w tym:
- poziome drapaki kartonowe,
- punkty obserwacyjne np. dostępne dla kota półki i parapety okienne,
- elementy kociej autostrady,
- miejsca do eksploatacji przestrzeni tj. pudełka, kartony, tunele, budki,
- zabawki interaktywne np. maty węchowe, labirynty na przysmaki, fontanny dla kota.
Dom pozbawiony urozmaiceń prowadzi do nudy i frustracji, a to często skutkuje niepożądanymi zachowaniami i problemami behawioralnymi kotów niezależnie od rasy czy wieku.
W trosce o kotka każdy odpowiedzialny opiekun powinien zapobiegać chorobom i monitorować stan zdrowia zwierzątka.
Szczepienia
Kociaki opuszczające naszą hodowlę są dwukrotnie zaszczepione przeciwko najczęściej spotykanym chorobom zakaźnym (wirus panleukopenii, herpeswirus, kaliciwirus). Dawkę przypominającą kot powinien otrzymać rok od ostatniego szczepienia, a później co dwa lata.
Szczepienia dodatkowe na takie choroby jak wścieklizna, białaczka FeLV, zakaźny niedobór odporności FIV i inne są niezalecane bez konkretnych wskazań z powodu częstych powikłań.
Odrobaczenia
Częstotliwość odrobaczania kotów zależy od okoliczności. Koty niewychodzące odrobacza się rzadziej, niż koty, które wychodzą z domu, szczególnie bez nadzoru. Zamiast niepotrzebnie podawać kotu środki na odrobaczenie, lepiej co kilka miesięcy wykonać kontrolne badanie kału i wtedy podejmować decyzję czy odrobaczenie jest w danym momencie konieczne.
Zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami
Kleszcze i pchły są nosicielami różnych chorób, dlatego koty wychodzące warto zabezpieczyć przed pasożytami. Przypominamy jednak, że puszczanie kota bez nadzoru poza dom nie jest rozsądną decyzją.
Badania kontrolne
Warto regularnie wykonywać badania kontrolne. Weterynarze zalecają przede wszystkim morfologię, podstawową biochemię i badanie moczu co 12 miesięcy. U starszych kotów dodatkowo warto kontrolować hormony tarczycy, wykonywać jonogram, echo serca i inne badania.
Monitorowanie stanu zdrowia pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i ich łatwiejsze wyleczenie. W dodatku zapewniamy, że jest to tańsza opcja, niż leczenie późno wykrytych chorób, które często nie kończy się sukcesem.
Problemy ze zdrowiem
Przypominamy, że weterynarz jest pierwszą osobą, do której należy się zgłosić w przypadku podejrzenia problemów zdrowotnych oraz w razie nagłych wypadków. My ze swojej strony służymy doradztwem i wsparciem, ale nie mamy kompetencji i możliwości, by zdiagnozować kota na odległość. Nie zalecamy też diagnozowania kota z pomocą Google i social media. Odwlekanie wizyty w lecznicy jest działaniem na szkodę kota, zagrażającym jego zdrowiu i życiu, tym samym jest niedopuszczalne!
Nie wolno podawać kotu leków na własną rękę! Wiele popularnych ludzkich leków jest toksycznych dla zwierząt!
Wizyta u weterynarza
Pobyt w klinice weterynaryjnej to stresujące wydarzenie, dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- kot w poczekalni powinien przebywać w transporterze,
- należy uniemożliwić kotu kontakt z innymi zwierzętami, zarówno ze względu na stres, jak i na choroby, można przykryć transporter cienkim kocykiem lub ręcznikiem,
- nie wolno pozwalać na kontakt z kotem i głaskanie go przez obcych ludzi oczekujących na wizytę,
- nie powinno się kłaść transportera na podłodze,
- nie należy dotykać innych zwierząt,
- warto umieścić w transporterze jednorazowy podkład,
- po powrocie do domu należy wyrzucić podkład i umyć transporter.